23:10:42 - Pazar Kasım 29 2015       ANA SAYFA KÜNYE
 

Kayseri'de Alo Fetva Hattı'na günlük 500 çağrı geliyor

23.08.2011 14:47    

Kayseri Müftülüğü ‘Alo Fetva Hattı'na Ramazan dolayısıyla yoğun ilgi olduğunu belirterek, günde 500 civarların çağrı geldiğini bildirdi.


 


Kayseri'de Alo Fetva Hattı'na günlük 500 çağrı geliyor

    Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından vatandaşların dini konularda eksikliklerini gidermek için oluşturduğu ‘Alo Fetva Hattı' yoğun ilgi görüyor. Ramazan ayı ile birlikte Kayseri'de 7 gün 24 saat çalışan Fetva Hattı'na, rekor sayıda telefon geliyor.

    Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, fetva vermenin bir gelenek olduğunu belirterek, “Fetva, dini konularda yani herhangi bir konuda, Allah'ın, Allah'ın Resulü (sav)'nün kısaca dinin hükmü nedir. Yani din buna ne diyor? Farz mı, haram mı, mubah mı diyor? Fetvanın anlamı bu. Tabi bizim insanımız eskiden beri kendi hayatını, yaşamını Allah'ın dinine göre düzenlediği için yapacağı bir şeyi veya yaptıkları bir şeyi sorarlar. Bizim diyanet işleri başkanlığımız, müftülüklerimiz insanlarımızın dini konularda birinci elden daha kolay daha rahat bilgi alabilmek için Alo Fetva Hattı kurmuştur. Alo Fetva Hattı ile bir insan oturduğu yerde hemen alo deyip dini konuda bilmediği, eksik olduğunu tahmin ettiği, o konuda bilmediği bir şey varsa onları hemen söylüyorlar.” dedi.

    Maraşlıgil, ‘Alo Fetva Hattı'na' günde 500 dolaylarında çağrı geldiğini de ifade etti. Ramazan ayı nedeniyle çağrı merkezinin hafta sonları da çalıştığını kaydeden Maraşlıgil, “Ramazan ayı ve normal günlerde sürekli nöbet tutan hocalarımız var. 2 tane erkek, 3 tane bayan. Ramazan'da bu nöbetler cumartesi ve pazarda devam ediyor. Yani 7 gün 24 saat tabirini burada kullanabiliriz. Bizim günlük soru kapasitemiz ortalama 500 civarında. Hatta bazen geçiyor. Bunlardan 200 civarında erkeklerden, 300 civarında da bayanlardan soru geliyor. Tabi Ramazan ayı içerisinde olduğumuzdan genelde oruç, fitre, zekat, sadaka gibi sorular geliyor.

    Sorular daha ziyade aile kurumu ile ilgili geliyor bize. Yani nikâh ve boşanmalarla ilgili geliyor. Bu konuda tabi toplumumuz biraz yaralandı.” diye konuştu.Bu haber toplam 1375 defa görüntülendi.

 
SPONSOR LİNKLER

 

 

 

 
 

 
ÇOK OKUNANLAR
NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

Haber : Kayseri'de Alo Fetva Hattı'na günlük 500 çağrı geliyor  
 Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, null given in /home3/yahyalicom/public_html/sayac.php on line 25
Toplam Sayfa Gösterimi : 3013941 Online Ziyaretçi : 6   :  
ihlas haber ajansı cihan haber ajansı